Piątek, 9 grudnia 2022 Imieniny Anety, Leokadii, Wiesława

NAPISALI DO NAS. Sprawdź, czy Ci nie anulują wizy!

2017-05-15 12:00:00 (ost. akt: 2017-05-15 21:38:14)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Materiały prasowe Rosyjskiej Służby Granicznej

Zwracam się do waszej redakcji z prośbą o zainteresowanie się problemem, z którym boryka się już pewna grupa mieszkańców naszego regionu, a myślę, że ten problem dotknie niebawem więcej ludzi.

Chciałbym opisać sytuację, w której się znalazłem na przejściu granicznym Grzechotki - Mamonowo II. Wjeżdżając na terytorium Federacji Rosyjskiej przez w/w przejście graniczne, w trakcie odprawy paszportowej, oficer "pogranicznej służby" FR lub „służby migracyjnej” FR zaprosił mnie do pomieszczenia służbowego i zaczął wypytywać o sposób uzyskania przeze mnie wizy biznesowej oraz celu mojej podróży do Rosji.

Chciałbym nadmienić, że wizę biznesową otrzymałem we wrześniu 2016 roku przy pomocy jednej z firm zajmującej się wyrabianiem wiz, która mieści się w Bartoszycach. Za wizę zapłaciłem 1300 zł. Procedura polegała na tym, że pracownikowi tej firmy przekazałem dwa aktualne zdjęcia, paszport oraz wspomnianą kwotę i miałem oczekiwać na telefon kiedy mam przyjechać po paszport z wyrobioną już wizą. Nadmieniam, że opłata konsularna za wizę biznesową wynosi 152 zł i jest ceną urzędową. Dodać należy jeszcze, że w wizie każdorazowo odnotowana jest nazwa rosyjskiej firmy zapraszającej daną osobę do Rosji, na podstawie czego wydawana jest wiza (zaproszenie).

Należy zaznaczyć, że wiza została wydana w Wilnie a zaproszenie na podstawie, którego wiza została wystawiona adresowane jest do Konsula Federacji Rosyjskiej w Gdańsku. Kserokopie takiego zaproszenia otrzymałem przy odbiorze paszportu
Po około 1 miesiącu otrzymałem wizę biznesową z prawem wielokrotnego przekraczania granicy państwowej.

Podczas rozmowy z oficerem "służb rosyjskich" przedstawiono mi do odczytania oświadczenie firmy, która wystawiła dla mnie zaproszenie niezbędne do uzyskania przedmiotowej wizy. W tym oświadczeniu był zapis, że ta firma od 2014 roku nie współpracowała z żadną z polskich firm pośredniczących w załatwianiu wiz.
Krótko mówiąc rosyjski" pogranicznik" powiedział, że zaproszenie zostało sfałszowane a moja wiza została wydane niezgodnie z rosyjskim prawem. Powiedział również, że będę musiał zapłacić 5000 rubli kary oraz że wiza zostanie anulowana.

Chciałbym ten przypadek opisać i opowiedzieć, przestrzegając tym samych innych chętnych do wyrabiania takich wiz, gdyż firmy pośredniczące w ich załatwianiu po prostu zarabiają olbrzymie pieniądze i krótko mówiąc oszukują zwykłych obywateli RP, nie ponosząc żadnej konsekwencji ani odpowiedzialności za takie anulowanie wizy.

Jak przekazał mi oficer "rosyjskiej służby" takich przypadków sfałszowania zaproszenia tylko z tej firmy "niby" zapraszającej było około 200. Kserokopie takiego zaproszenia otrzymałem przy odbiorze paszportu, jednakże należy stwierdzić że zaproszenie najprawdopodobniej zostało sfałszowane, gdyż nie posiadało ani pieczęci firmy ani podpisu osoby upoważnionej.

Czytelnik (imię i nazwisko do wiadomości redakcji)


Czy Państwo też mieli podobne problemy, jak nasz czytelnik? Jeśli tak to prosimy o kontakt mailowy: bartoszyce@gazetaolsztynska.pl.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (26)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. net #2246592 | 94.254.*.* 16 maj 2017 19:30

  głosowałeś na PiS to masz!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Wielce Ździwiony !!! #2246165 | 46.112.*.* 16 maj 2017 09:03

   Wiedział od początku, że to jest jeden wielki przekręt a teraz jak wszystko wyszło na jaw to wielce pokrzywdzony. Człowieku ty się ciesz, że ciebie do kicia w Rosji nie wsadzili za twoje cwaniactwo niż teraz na łamach gazety opisujesz jaki ty jesteś niby pokrzywdzony. Jak kogoś oszukujesz to jest dobrze a jak już przyłapali ciebie na tym to wielka bieda. Ogarnij się bo marnie zginiesz w życiu ... !!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. siwoglowiec #2244977 | 94.254.*.* 14 maj 2017 16:13

   Należałoby napisać przez jaką to bartoszycką firmę byla robiona ta visa. Przynajmniej wielu by zaiszczedzilo nerwów . Proszę napisać nazwę tej firmy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Henio #2244702 | 82.177.*.* 14 maj 2017 07:32

   Zabrali wizę 17 stycznia a dopiero teraz artykuł?

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Ale jaja #2244492 | 83.9.*.* 13 maj 2017 19:24

    Federacja Rosyjska ramię w ramię z naszym rządem walczy o uszczelnienie Polskich granic i zwiększenie wpływów do naszego budżetu eliminując cwaniaków i przemytników. Tak trzymać

    Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (26)