Czwartek, 8 grudnia 2022 Imieniny Delfiny, Marii, Wirginiusza

Bartoszyce — Polessk. Międzynarodowa wymiana naukowa studentów [ZDJĘCIA] [FILM]

2017-06-07 22:01:08 (ost. akt: 2017-06-07 22:27:07)
Pamiątkowe zdjęcie uczestników wyjazdu

Pamiątkowe zdjęcie uczestników wyjazdu

Autor zdjęcia: Archiwum

Minął rok od podpisania umowy o współpracy pomiędzy Wyższą Szkołą Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu a filią Petersburskiego Uniwersytetu Rolniczego z siedzibą w Polessku w obwodzie kaliningradzkim. Umowa, której zasadniczym celem jest zniesienie ograniczeń wynikających z istnienia granic państwowych. Dotyczy to różnych dziedzin rozwoju, m.in. wymiany kulturalnej czy też wspólnych projektów naukowych, co jest niezmiernie ważne w wymianie doświadczeń po obu stronach granic, ale i relacji sąsiedzkich.

Na mocy powyższego porozumienia studenci Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Wydziału Nauk Społecznych w Bartoszycach wraz z prodziekan wydziału Agnieszką Walentynowicz i wykładowcami dr Ireną Malinowską i dr Dariuszem Jurczakiem udali się do Rosji celem opracowania nowych projektów naukowych, jak również wymiany doświadczenia — współpraca naukowa układała się jak najlepiej po obydwu stronach zainteresowanych.

Głównym inicjatorem i organizatorem wyjazdu był dr Anatolij Kibisz, będący jednocześnie wykładowcą w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa i filii Petersburskiego Uniwersytetu Rolniczego z siedzibą w Polessku.

W budynku uniwersytetu mieści się siedziba Polsko-Rosyjskiego Centrum Nauki, Kultury i Edukacji, gdzie tradycyjnie rozpoczęła się wizyta. Wszyscy zostali zapoznani z programem projektu naukowego, następnie była możliwość zapoznania się z warunkami, w jakich studiują nasi koledzy.

Pierwszego czerwca zaproszono nas do Polesskiego Centrum Kultury na program artystyczny z okazji Dnia Dziecka. Występ dzieci, ich przygotowanie oraz artystyczna oprawa tego wydarzenia (scenografia, kostiumy i choreografia) zaskoczyły wysokim poziomem, a występ dziecięcej grupy cyrkowej okazał się przysłowiową „wisienką na torcie”. Dla studentów pedagogiki było to kolejne doświadczenie, które może mieć swoje odzwierciedlenie w pracach licencjackich.

W tym dniu obejrzeliśmy nowoczesną placówkę oświatową, w której uczy się przeszło 1500 uczniów. Na teren szkoły wchodzi się z elektronicznymi identyfikatorami. W kompleksie szkoły są pełnowymiarowy basen, hala sportowa, a rodzice mają możliwość obserwacji poczynań dzieci przez Internet. Jednym słowem, dla przyszłych pedagogów to marzenie móc nauczać w takiej szkole.

W godzinach wieczornych zostaliśmy zaproszeni na otwarcie pierwszej wystawy polsko-rosyjskiej w galerii — sklepie artystycznym. Jest to namacalny wkład polskich pedagogów i bartoszyckich studentów we współpracę kulturalną. W galerii swoje prace wystawili studenci II roku Wydziału Nauk Społecznych w Bartoszycach: Ewa Pisarska (malarstwo), Tomasz Pisarski (fotografia) oraz Agnieszka Machnaczyk (hafty). Swój wkład w to wydarzenie wniosła również prodziekan Agnieszka Walentynowicz, wystawiając prace wykonane haftem krzyżykowym. W spotkaniu wzięły udział władze Polesska oraz artyści-amatorzy ziemi polesskiej. Mamy nadzieję, że ciepłe powitanie i miła atmosfera zaowocują nawiązaniem trwałej współpracy i wymiany kulturalnej między artystami i studentami.

W ramach działalności katedry rolnictwa Uniwersytetu Polesskiego studenci zostali zapoznani z działalnością gospodarstwa rolnego, którego areał to 6500 ha, a technologie uprawy są na tyle nowoczesne, że stosuje się w nim bezosobową obsługę sprzętu.

Kolejnym etapem pobytu była wizyta w filii Moskiewskiego Uniwersytetu Technologii i Zarządzania w Kaliningradzie, kształcąca architektów i specjalistów wzornictwa. Niezwykła jest lokalizacja uczelni, która mieści się w monumentalnej, neogotyckiej twierdzy Kronprinz.

W Kaliningradzie odwiedziliśmy również grób Immanuela Kanta, a w ramach małego odpoczynku, bo harmonogram wizyty był bardzo napięty, pojechaliśmy do nadmorskiego kurortu, jakim jest Swietłogorsk.

Wyjazd obfitował w dużą różnorodność wydarzeń, w których mieliśmy przyjemność uczestniczyć. Zachwyciła nas gościnność i otwartość naszych przyjaciół z Rosji.

Podczas podsumowania wizyty wymieniliśmy się doświadczeniami na przyszłość. Padły propozycje zorganizowania wspólnej konferencji naukowej, jak również opracowania projektu naukowego połączonego z badaniami przyszłych magistrantów bezpieczeństwa, ponieważ od października bieżącego roku ruszają na Wydziale Nauk Społecznych w Bartoszycach studia magisterskie i podyplomowe z dziedziny bezpieczeństwa.

Serdeczne przyjęcie i chęć nawiązania współpracy na wielu płaszczyznach zwiastuje dobrą współpracę z wymiernymi korzyściami dla obu stron.

Ewa Błogosławska, Beata Dubrowna, Anna Taranowicz


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB