Czwartek, 8 grudnia 2022 Imieniny Delfiny, Marii, Wirginiusza

Felieton: Państwo rzecznicy! Odprawy nie odbywają się na bieżąco!

2018-06-02 09:55:08 (ost. akt: 2018-06-02 13:36:28)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Na granicy polsko-rosyjskiej, na przejściu Bagrationowsk-Bezledy trzeba czekać 20 godzin na powrót do Polski. Wszystko wskazuje na to, że dlatego, iż polskie służby graniczne i skarbowe uwijają się tak bardzo, że nie mają czasu na odprawianie podróżnych.

Oto jedna z dziesiątków próśb o interwencję dotyczącą opieszałości polskich służb granicznych i celno-skarbowych jaka do naszej redakcji wpłynęła.

"(...) Stoi tam od wczoraj moja znajoma, mobilna kosmetyczka, która jeździ tankować samochód na cały tydzień by dojeżdżać do klientów. Właśnie musiała wykonać telefony i wszystkie umówione na dzisiaj klientki odwołać ponieważ pod sklepem bezcłowym stoi już 4 godzinę .

Pojechała wczoraj w dzień ponieważ kolejki zbyt dużej nie było licząc, że do północy uda się wrócić. Niestety, przez odprawy naszej służby stoi już ponad 20 godzin.

To się w głowie nie mieści, ludzie mają też pracę, rodziny i dzieci. Nie po to rozbudowano przejście graniczne by ludzie w upale tyle godzin tam stali.

Rosjanie mają tylko 3 pasy odpraw w tym jeden dla Rosjan, potrafią odprawiać szybko i sprawnie, tylko nie mają możliwości jak pod bezcłowym jest pełno a nasze odprawy idą jak krew z nosa. Czy wiadomo dlaczego nasza służba tak opieszale pracuje?"

Korespondująca z nami osoba napisała w imieniu znajomej, bo znajoma nie ma Internetu przy słynnym bezcłowym sklepie po rosyjskiej stronie przejścia granicznego.

Podobnych w treści listów otrzymujemy dziesiątki. Zawsze pytamy rzeczników i oficerów prasowych służb odpowiedzialnych za odprawy, co się takie dzieje, że "idą one jak krew w nosa". Zawsze otrzymujemy odpowiedź, że odprawy są prowadzone na bieżąco. Czasem też, że kolejka jest tylko po rosyjskiej stronie. (Ona tam jest głownie dlatego, że polskie służby nie przyjmują pojazdów odprawianych błyskawicznie przez służby rosyjskie o czym na "własnej skórze" też się przekonaliśmy wielokrotnie.) Otrzymujemy oczywiście zapewnienia, że polskie służby "robią co mogą".

Przestałem w to wierzyć. Zaczynam przychylać się do wniosku osób często tam podróżujących, że jest to celowe działanie odpowiedzialnych służb. Po co? Po to, aby możliwie jak najbardziej "dokuczyć" przemytnikom, ograniczyć ruch na tej granicy a tym samym przemyt. Tylko, że nie jeżdżą tam sami przemytnicy. Dzisiejszy przykład to pokazuje.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl

PS. Kpt. Mirosława Aleksandrowicz z WMOSG w Kętrzynie stwierdziła przed chwilą, że na wjazd do Polski oczekuje ok. 25 pojazdów na polskiej stronie przejścia i ok. 20 przy sklepie bezcłowym. Przyznała, że w nocy kolejka była znacznie dłuższa. - Jesteśmy gotowi uruchomić piąty pas odpraw na kierunku wjazdowym do polski, ale nie wiem, czy służba celna jest na to gotowa. Proszę pytać o to jej przedstawiciela - mówiła.

Oficer prasowy Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie Ryszard Chudy nie odbiera telefonu.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (48)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. To Skandal #2515726 | 89.228.*.* 8 cze 2018 19:40

  To się w głowie nie mieści, ludzie mają też pracę, rodziny i dzieci. Nie po to rozbudowano przejście graniczne by ludzie w upale tyle godzin tam stali.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Iol #2513449 | 188.146.*.* 4 cze 2018 22:01

  A o czym tu gadać. Jak Euro było u nas to kolega z ITD mówi że mają ruskich trzymać jak najdłużej na kontrolach żeby jak najmniej ich dojechało. Ot taka polityka polski

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Gość #2513215 | 37.7.*.* 4 cze 2018 15:17

  Co za bzdury wypisuje redaktorek

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Prawidlowo #2513155 | 83.252.*.* 4 cze 2018 13:38

   Biedni niewinni przemytasy muszą tak ciezko pracować taka wielka szkoda ze ich tak przytzymuja )

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Louis #2512769 | 77.113.*.* 3 cze 2018 20:46

    Jak teraz będę u ruskich to nagram film czas wjazdu na celnie i czas kiedy odda paszport i wyślę do interwencji może oni coś z tym zrobią.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    Pokaż wszystkie komentarze (48)