środa, 7 grudnia 2022 Imieniny Agaty, Dalii, Sobiesława

Bez zakrytych twarzy, wuwuzeli i na trzeźwo: MSW opublikowało zasady zachowania w czasie MŚ-2018

2018-06-14 07:00:00 (ost. akt: 2018-06-13 22:31:32)

Autor zdjęcia: Tomasz Miroński

MSW Rosji opracowało listę zasad, które będą obowiązywały kibiców w czasie mundialu. Listę otrzymały ambasady krajów uczestniczących w mistrzostwach oraz ambasady krajów zainteresowanych tym tematem.

W instrukcji opisano zasady zachowania na stadionie, a także czynności, których należy dokonać przy wjeździe do Rosji oraz w trakcie przebywania na jej terytorium. Jednym z głównych wymogów jest zakaz wnoszenia wuwuzeli – trąbek używanych przez kibiców piłki nożej, które dużą popularność zyskały na mistrzostwach świata w RPA w 2010 roku. Dopuszczalne będzie natomiast używanie trąbek sygnałowych i piszczałek. Na mecz nie zostaną wpuszczone osoby z zakrytą twarzą lub pod wpływem alkoholu.

Na stadion nie można także wnosić broni, materiałów pirotechnicznych, substancji barwiących, alkoholu, a także napojów w szklanych i plastikowych butelkach o objętości większej niż 0,5l. Surowo zakazuje się wnoszenia materiałów ekstremistycznych, opatrzonych symbolami nazistowskimi, jak również urządzeń laserowych, latarek oraz przedmiotów ciężkich. Wprowadzanie zwierząt jest również zabronione. Wyjątek stanowią psy-przewodniki, które muszą mieć kaganiec.

Szczególną uwagę należy zwrócić na zasady wpisywania obcokrajowców na listę migracyjną. Zagranicznych kibiców, którzy zatrzymają się na czas mundialu w hotelach, sanatoriach, gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach i kempingach zarejestrują administratorzy tych obiektów. Natomiast wszyscy ci, którzy znaleźli miejsce pobytu na własną rekę, np. w czyimś prywatnym mieszkaniu, muszą to zgłosić w ciągu trzech dób od chwili przyjazdu. Osoby na listę mogą wpisać się same lub może to za nie zrobić właściciel mieszkania. W przypadku braku rejestracji na osobę fizyczną może zostać nałożony mandat w wysokości od 2 do 5 tys. rubli, natomiast na osobę prawną – od 400 do 500 tys. rubli. Wyjątek stanowią turyści, którzy przyjechali do Rosji na mniej niż dobę.

Żyby wjechać do Rosji należy mieć przy sobie paszport kibica (Fan ID), ważny od 4 czerwca do 15 lipca. Ten dokument wydawany jest bezpłatnie każdemu turyście i zwalnia z obowiązku posiadania wizy.

Podstawą do stworzenia listy zasad było rozporządzenie prezydenta RF o zwiększeniu środków bezpieczeństwa od 25 maja do 25 lipca w regionach, w których odbędą się mistrzostwa.

OZI


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. na trzeźwo? #2519272 | 5.172.*.* 14 cze 2018 19:35

    to nie ma sensu jechać

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ... #2518960 | 188.146.*.* 14 cze 2018 11:44

    No to 0,5 l wódeczki w plastiku można sobie wnieść. Gorzej mają Rosjanie! Im 0,5 l może nie wystarczyć na cały mecz a nawet na pierwszą połowę!!! :-)

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)